8.08.2016

8.08.2016

Dodane przez

Autor: Tamara Olszewska

Dzisiaj newsy płyną sobie dość spokojnie i leniwie, co nie znaczy, że są mało interesujące. Zapraszam.

1. W prasie pojawiła się dość lakoniczna informacja wiceministra energetyki, że rząd nie przewiduje zamknięcia kopalń. Tak to trochę ni z gruszki ni z pietruszki, bo wydawało się, że temat już dawno jest zamknięty. Kopalnie uratowane, górnicy zasuwają, a wdzięczność wielka płynie do Warszawy oddaną, wiernopoddańczą strugą. Rząd się raduje, bo nie musi obawiać się wyjścia wkurzonych górników na ulice, a eksperci mówią, że jeśli restrukturyzacja się nie powiedzie, to każde gospodarstwo domowe dołoży do tego interesu 220 – 360 zł rocznie.

2. Już za parę dni, za dni parę dziatwa rzuci w kąt plecaki i wróci do szkół. Nauczyciele tym razem mają jeszcze luz, bo nie ma sensu przygotowywać się do pracy, jak nie wiadomo, co z podstawą programową i nowymi zaleceniami edukacyjnymi. Wieść ministerialna głosi, że będą duże zmiany głównie w zakresie języka polskiego, historii i wiedzy obywatelskiej. Co niektórzy wieszczą, że z kanonu lektur wyleci Gombrowicz – bo gej, Miłosz – bo zdrajca, Bruno Schulz – bo Żyd. Ciekawe, co wyleci z historii, a co nabierze w niej nowych barw interpretacyjnych. O rany, aż strach się bać.

3. Nigdy nie darzyłam sympatią Schetyny, ale od czasu, gdy stanął na czele PO ta moja antypatia wzrasta wprost proporcjonalnie do każdej jego wypowiedzi czy działania. W wywiadzie w „do Rzeczy” złożył deklarację, że PO wraca do korzeni, czyli ostrego konserwatyzmu o chadeckim zabarwieniu. No proszę, szykuje się kolejna homofobiczna partyjka, która będzie odrzucać ludzi za zbyt lewicujące poglądy, czy inny, nie aprobowany przez Schetynę, styl życia i bycia. Brawo panie Schetyna. Idź dalej tą drogą, ciekawe, dokąd ona ciebie zaprowadzi.

4. Nieciekawe wieści z sektora budowlanego. Czystki w rządowych agencjach, brak publicznych przetargów odbijają się już czkawką budowlańcom, którzy siedzą i czekają, co dalej. Budowlanka to praca dla ok 2 milionów ludzi, to prawie 180 mld rocznych obrotów. Czeka nas zapaść w tym sektorze? A jeśli tak, to jak to się na nas odbije?

5. Obsesja na punkcie terrorystów i uchodźców osiąga niebotyczne szczyty idiotyzmu. Grupka pielgrzymów, którzy wzięli udział w ŚDM postanowiła pozostać kilka dni dłużej, by pozwiedzać, lepiej poznać Polskę. Blady strach padł na mieszkańców Wałbrzycha, gdy zobaczyli ludzi z ciemniejszą karnacją skóry na ulicach swego miasta. Gdy okazało się, że młodzi ludzie są przejazdem, że wpadli, by odwiedzić jeden z kościołów, to pewnie co niektórym zrobiło się głupio. Tylko co z tego, gdy w necie poszedł już ostry hejt i zapewne niewiele brakowało, by mieszkańcy miasta realnie zareagowali. No cóż, wiadomo komu można podziękować za takie nastawienie do obcokrajowców. Warto byłoby wysłać w świat informację, by turyści z ciemniejszą karnacją omijali nasz kraj z daleka, bo my nie lubimy takich a i nasza władza paluszkiem nie kiwnie w ich obronie. Ależ wstyd…

*
Prezes z miłującym pokój i ludzi Brudzińskim na rybach, Szydło z mężem zapewne na polowaniu, reszta rządu też się byczy, posłowie nabierają sił, bo nocne obrady ich wykończyły, to i troszkę spokojniej dzisiaj. Nie mam nic przeciwko temu, by ten stan trwał jak najdłużej, ale coś mi mówi, że już 11 sierpnia nieco się polska polityka zatrzęsie, bo to dzień należący do TK. Zapraszam na jutro.

Źródło informacji
1. http://www.money.pl/…/…/kopalnie-w-polsce,175,0,2135983.html
2. http://chetkowski.blog.polityka.pl/…/nowe-programy-nowe-le…/
3.http://wiadomosci.gazeta.pl/…/7,114884,20514289,schetyna-ch…
4. http://www.newsweek.pl/…/kryzys-w-budownictwie-ile-straca-p…
5. http://wroclaw.wyborcza.pl/…/1,35771,20513273,wzieli-pielgr…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.