Otwarcie wystawy plenerowej “4 czerwca 1989 – WYBORY, KTÓRE ZMIENIŁY POLSKĘ”

Otwarcie wystawy plenerowej “4 czerwca 1989 – WYBORY, KTÓRE ZMIENIŁY POLSKĘ”

Dodane przez

4 czerwca przypadła w tym roku 35 rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów, które przyniosły kolosalne przemiany ustrojowe w Polsce i równocześnie dały początek demokratycznym przemianom w Europie wschodniej. KOD pamięta, KOD docenia wagę tamtych wyborów. Chcemy nadać tej dacie należne jej znaczenie, organizujemy więc wystawę poświęconą tamtym wydarzeniom sprzed 35 lat. Inicjatywę wsparły następujące fundusze: Fundusz Obywatelski im Henryka Wujca oraz Program Aktywni Obywatele. Zdjęcia pochodzą z zasobów Gazety Wyborczej, licencja zakupiona od Spółki Agora. Zdjęcia znanych świetnych fotografów: Krzysztofa Millera. Sławomira Sierzputowskiego, oraz Piotra Wójcika. W ubiegłym roku wystawa stała w centrum Rzeszowa, w tym roku jest obecna od 3.06. do 14.06. w Krośnie a od 15.06 do 30.06. w Sanoku. 3 czerwca 2024 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy w Krośnie z udziałem ówczesnych opozycjonistów, członków dawnej Solidarności, aktywistów pracujących przy wyborach w 1989 roku, osób represjonowanych przez komunistyczne władze. Obecny był także Prezydent Miasta, posłowie obecnej kadencji, członkowie podkarpackiego Komitetu Obrony Demokracji, przedstawiciele mediów, mieszkańcy Krosna.4 czerwca to data, która na stałe wpisała się w kalendarz polskich świąt. To właśnie tego dnia obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, święto upamiętniające wydarzenia z 1989 roku, które były kamieniem milowym na drodze do odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności i zakończenia rządów komunistycznych. Chcieliśmy stawiając te wystawę uświadomić obywatelom, wszystkim osobom, które zatrzymają się przy tych zdjęciach, że jest to ważna data, bodajże najważniejsza w naszej powojennej historii. Niestety przez wiele środowisk deprecjonowana, relatywizowana, a powinna być świętem państwowym. W starszym pokoleniu chcemy obudzić wspomnienia, pobudzić do rozmów, młodszemu pokoleniu przekazać jakiś ułamek wiedzy. Wszystkim – pokazać, że wybory mogą zmienić kraj. Na lepsze, lub na gorsze. I na pokolenia. Przed nami kolejne wybory, od których zależy nasza przyszłość.

KOD Podkarpackie zgłosił wystawę „4 czerwca 1989 – Wybory, które zmieniły Polskę” do Inicjatywy Rok Wolności – społecznych obchodów trzydziestopięciolecia przemian demokratycznych w Polsce.

Linki do informacji w mediach lokalnych: https://radiosovo.pl/rocznica-wyborow-ktore-zmienily…/ – relacja radiowa https://www.krosno112.pl/…/21416,35-rocznica-wyborow… – Krosno 112 https://trendyradio.pl/…/wystawa-4-czerwca-wybory-ktore… – Trendy Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.