KOD wspiera protesty kobiet 8 marca

KOD wspiera protesty kobiet 8 marca

Dodane przez

8 marca (środa) w ponad 50 krajach na całym świecie i 80 miastach w Polsce odbędzie się akcja protestacyjna kobiet, które walczą o uznanie ich praw przez populistyczne, antykobiece rządy państw. Także na Podkarpaciu kobiety zgromadzą się w kilku miastach, aby wyrazić głośne „nie” dla ograniczania ich wolności i praw. Komitet Obrony Demokracji na Podkarpaciu wspiera wszystkie te inicjatywy.

Czego żądają kobiety? Pełni praw reprodukcyjnych, państwa wolnego od zabobonów,wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej oraz poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet. Szczegóły postulatów znaleźć można tutaj: http://strajkkobiet.eu/postulaty/

Planowane wydarzenia na Podkarpaciu, w tym te wspierane przez KOD Podkarpackie:

Rzeszów – Rynek, godz. 17.00

Planowane są krótkie przemówienia oraz prezentacja haseł, m.in.: „Żądamy rzetelnej edukacji seksualnej”, „Żądamy utrzymania standardów opieki okołoporodowej”. Gościem wydarzenia będzie Jan Hartman – filozof. Protestowi akompaniować będzie zespół WaDaDa z Rzeszowa.

Krosno – Rynek, pod studnią, godz. 17.00

Planowane są krótkie przemówienia, m.in. lekarki, nauczycielki, uczennicy oraz skandowanie haseł, m.in. „Nie będziemy siedzieć cicho”, „Wkurzone kobiety robią dzisiaj pikiety”.

Przemyśl – Rynek, godz. 18.00

Planowany jest happening z przemyskim Szwejkiem oraz przemówienia. Na zakończenie protestu kobiety chcą przyznać czerwoną kartkę polskiemu rządowi. W czasie pikiety będą zbierane dary dla uchodźczyń, jak również podpisy pod Referendum Szkolnym i Referendum Samorządowym.

Dębica – Rynek, godz. 16.30

Planowane są przemówienia na kobiece tematy m.in.: aspekty prawne przemocy wobec kobiet, seksualność w kontekście podstawy programowej wychowania do życie w rodzinie, położnictwo i opieka okołoporodowa. Planowane jest wspólne zaśpiewanie piosenki oraz skandowanie haseł: „Dębiczanki bądźcie z nami, nie dla wojny z kobietami”, „Godność, zdrowie, bezpieczeństwo – gdzie jest Wasze człowieczeństwo”. Radziwiłła nie słuchamy , bo swój rozum mamy” itp.

Sanok – Rynek, godz. 17.00

Planowane są przemówienia, odczytanie postulatów, oświadczenie mężczyzn o poparciu dla kobiet, skandowanie haseł, oprawa muzyczna. O godz. 18.00 wybije godzina „K” – kobiety chcą zrobić wielki hałas – przyniosą ze sobą bębny, gwizdki i trąbki. Organizatorzy w Sanoku chcą skupić się na przemocy w rodzinie – to jeden z większych problemów w rejonie.

Apelujemy do kobiet we wszystkich miastach, aby ubrały się na tę okazję na czarno oraz przyniosły ze sobą hasła i przedmioty, które zrobią hałas: gwizdki lub garnki.

Międzynarodowy Strajk Kobiet jest oddolną, bezpartyjną koalicją kobiet.

Jeden komentarz

  • Elżbieta pisze:

    Byłam w Rzeszowie, przyjechałam z Siedlec. Rozdałam znaczki. Atmosfera wspaniała, dużo młodych kobiet i mężczyzn. Ciekawe przemówienia i głośny protest przeciwko zawłaszczaniu życia kobiet przez rząd i kler.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.