Wspomnienie Piotra Szczęsnego. Szary Człowiek nie może zostać zapomniany. Rzeszów. 19.10.2022.

Wspomnienie Piotra Szczęsnego. Szary Człowiek nie może zostać zapomniany. Rzeszów. 19.10.2022.

Dodane przez

Już pięć lat minęło od Jego dramatycznego protestu. Czy przewidział to, co się przez ten czas działo w Polsce i nadal się dzieje? Jego Manifest mówi o 15 obszarach życia publicznego, w których pis dokonał zniszczenia, dewastacji, zawłaszczenia. My wiemy, że tych czynów i działań w ciągu tych 5 lat przybyło o wiele, wiele więcej.

Piotr Szczęsny pozostanie naszym wyrzutem sumienia dopóty, dopóki nie odsuniemy od władzy tych ludzi, którzy niszczą nasz kraj na wszystkie możliwe sposoby.  Ten wyrzut sumienia powinien przede wszystkim obciążać tych, którzy w jednych, drugich i kolejnych wyborach pozwolili wygrać pisowi i jego koalicjantom. Ale także nas, przeciwników tej władzy, bo na pewno zrobiliśmy za mało, zbyt szybko się zniechęciliśmy, uważaliśmy, że skoro już kilka razy byliśmy na proteście to jest to wystarczające poświęcenie, zamykamy się w naszych bańkach i nie staramy się przekonać innych, boimy się otwarcie mówić, że pis niszczy nasz kraj. Każdy kolejny protest jest mniejszy, słabszy, każdy kolejny krzyk cichszy. Obecna władza nabiera wprawy, jak radzić sobie z opozycją i jak odwracać uwagę społeczeństwa od spraw ważnych.

Kto pamięta jeszcze aferę Srebrna, aferę KNF, aferę ze SKOKami? Aferę hejterską przeciw sędziom? Aferę hejterską przeciw nauczycielom? Aferę Berczyńskiego z Caracalami, aferę z kolekcją Czartoryskich, niedrukowanie prawomocnych wyroków TK?, czystki w wojsku – seria dymisji pułkowników i generałów, aferę w Autosanie, aferę reklamową w MON, zniszczenie renomowanych stadnin, zagarnięcie prasy lokalnej, aferę z akcjami banku WBK, aferę z działkami Morawieckich, włamanie do siedziby NATO i wyniesienie tajnych dokumentów, aferę IPN – zepsucie stosunków dyplomatycznych z Izraelem i z USA, ustawę dezubekizacyjną, pozbawiąjącą emerytur wiele niewinnych osób, aferę z programami nauczania do klas 7 i 8, likwidację gimnazjów, stłoczenie dwóch roczników w liceach, aferę rekrutacyjną do KRS, nieujawnianie list poparcia dla neosędziów, aferę samolotową premier Szydło, afera samolotowa min. Dworczyka, afera samolotowa marszałka Kuchcińskiego, niewyjaśnione śmierci trzech świadków afery podkarpackiej, afera wynagrodzeń w NBP, afera stoczniowa – ogromne straty spółek stoczniowych, legitymizacja i hołubienie organizacji nacjonalistycznych i faszystowskich, afera Kazimierza Kujdy TW, afera VATowska sięgająca od roku 2018 kilkudziesięciu miliardów zł i setki innych mniejszych i większych afer, z których każda każdy inny rząd zmiotłaby z powierzchni. A w Polsce ta władza ma się dobrze i nie osłabia jej nawet śmierć. Śmierć jako protest, a także śmierci wielu już ludzi na skutek okrutnych decyzji tego rządu i tej partii.

Ktoś powie: tylu ludzi odeszło w ostatnich latach, tak wielu targnęło się na własne życie i nikt nie robi z nich bohaterów. Ale ci, którzy tak mówią, nie rozumieją jednego: Piotr Szczęsny zginął w tak dramatyczny sposób nie dlatego że miał dość życia, on zginął w proteście przeciwko złu, Złu przez duże Z. Zdecydował się na spalenie żywcem, aby ostrzec nas przed katastrofą, do której mimo to zmierzamy jako kraj.

Bo – Jak pisał w liście do mediów – chciał coś zrobić dla Polski. „Bo sytuacja jest dramatyczna. (napisał) Nie chodzi o to, że rząd popełnia mniej czy więcej błędów (każdy rząd to robi), ale że ten rząd wstrząsa podstawami naszej państwowości i funkcjonowania społeczeństwa. Natomiast większość społeczeństwa śpi, nie zwraca uwagi, co się dzieje, i trzeba je z tego snu obudzić”.  

W roku 2017 przerażeni czynem, którego dokonał  P.Sz., mieliśmy nadzieję, że coś się odmieni na lepsze, istniały przyczółki demokracji, które wydawały się redutami nie do pokonania, myśleliśmy, że może przesadził, że nie jest jeszcze tak źle,  w międzyczasie były wybory – jedne, drugie, trzecie …  była nadzieja … Teraz, pięć lat po tej tragedii i po kolejnych wyborach, przytłoczeni nawałem niegodziwości w kraju, a także wiadomościami o wojnie w Ukrainie, widzimy, jak Jego słowa pozostają w aktualne.  Jak nabrały jeszcze większego sensu, większej wagi, jak prorocze były wtedy i jak wielkie niebezpieczeństwo nam i całej Europie grozi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.