Bycie w KOD-zie to nie obciach

Bycie w KOD-zie to nie obciach

Dodane przez

Autor: Tamara Olszewska

Bycie w KOD-zie to nie obciach

Zauważyłam od jakiegoś czasu, że KOD przestał być trendy. Mało tego, w wielu sytuacjach jest traktowany jak persona non grata. Chętnie się korzysta z KOD-owskiego wsparcia, ale poza tym niech współdziała anonimowo, bez flag czy przywieszek. Gdzieś, w jakimś dużym mieście ma się nie afiszować. Gdzieś w rozmowie, protestujący odcinają się o KOD-u, bo…no właśnie, dlaczego?
Obawiam się, że taka postawa wynika z nieznajomości faktów. KOD nie jest ruchem politycznym tylko obywatelskim. Nie naszą jest winą, że w obecnych realiach granica „pomiędzy” jest bardzo cienka i jakże łatwo władować wiele działań w kategorię polityczną. Równie dobrze można by powiedzieć, że strajk rezydentów ma charakter polityczny, bo to próba oddziaływania na Ministerstwo Zdrowia czyli…mieszanie się do polityki. Równie dobrze można by powiedzieć, że wcześniej pielęgniarki zahaczyły o politykę, podobnie nauczyciele i każda grupa zawodowa czy społeczna, która usiłuje wymusić coś pozytywnego na obecnej władzy.

Zwracam się do tych wszystkich, którzy tak bardzo podkreślają swoje odcinanie się od KOD-u!!
Drodzy Państwo, nie macie pojęcia, czym jest KOD. Macie w swoich głowach tylko marsze, manifestacje i wydaje się Wam, że to wystarczy, by już mieć gotowy obraz. Informuję Państwa uprzejmie, że KOD to ruch obywatelski. Przez minione ponad półtora roku działalności, koderzy przeprowadzili w swoich regionach, idące w tysiące, spotkania, pikniki obywatelskie, debaty, których celem wzbudzenie świadomości obywatelskiej społeczeństwa. KOD tworzy ciekawe projekty edukacyjne, skierowane do różnych grup społecznych i wiekowych, piętnuje łamanie konstytucji, co jest obowiązkiem obywateli państwa a nie działalnością polityczną. KOD włącza się w działania na rzecz pokrzywdzonych, staje w obronie najważniejszych wartości, które są ponadczasowe, jak walka z antysemityzmem, rasizmem, skrajnym nacjonalizmem. KOD nie odpuszcza, stając przeciwko fałszowaniu historii, manipulowaniu społeczeństwem, ograniczaniu swobód obywatelskich. Tysiące ludzi, kosztem swoich rodzin, nie bacząc na siły i stan portfela, poświęca swój czas, byle tylko każdy mógł w naszym kraju czuć się pełnoprawnym obywatelem. Mógł tutaj żyć i nie bać się, że za „inność”, orientację seksualną, poglądy będzie napiętnowany i wyrzucony poza.

Drodzy Państwo. KOD będzie wspierał każde działania, które są efektem niesprawiedliwości obywatelskiej, które coraz bardziej odsuwają nas od demokracji. Każda grupa społeczna, każda grupa zawodowa może liczyć na nas, nawet gdy tak mocno będzie podkreślać, że nie ma z nami nic wspólnego. Żal…tylko bardzo żal i przykro, że tak mało wiecie o tym, co robimy, czym się zajmujemy. Przykro, że przypięliście nam jakąś łatkę i nie macie ochoty dostrzec, zrozumieć, czym jest ruch obywatelski. 
Wasza postawa świadczy też o tym, jak bardzo niedojrzałe jest to nasze społeczeństwo. Jak bardzo jesteśmy zapatrzeni tylko w to, co dotyczy nas bezpośrednio, zamykając się na szerszą perspektywę, zamykając się na dobro Polski. 
Wspieram i będę wspierała wszystkie działania, które skierowane są na normalność społeczną, finansową, polityczną. Będę wspierała, wierząc, że przyjdzie ten moment, gdy wreszcie wszyscy razem powalczymy o to nasze dobre, polskie życie. I oczywiście, wciąż będę ze znaczkiem KOD-u , bo nie mam się czego wstydzić. Wręcz odwrotnie, jestem niesamowicie dumna z tych tysięcy ludzi, którzy jak mróweczki, uczą, czym jest demokracja, pokazują jej zasady, są wszędzie, nawet tam, gdzie ich nie chcą…

Jeden komentarz

  • Malgorzata pisze:

    Dopoki ludzie nie zrozumia , ze w jednosci sila, nic nie zdzialamy. Trzeba aby kazde ugrupowanie zawodowe, kazda organizacja spoleczna, kazda partia stanela razem do walki z lamaniem prawa, konstytucji, demokracji. Wtedy mamy szanse na zwyciestwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.