24.08.2016

24.08.2016

Dodane przez

Autor: Tamara Olszewska

Przed nami powrót upałów. Przed nami powrót z wakacji PiSu. Przed nami kolejne przyspieszenie prezesa i spółki. A to się będzie działo! Jedno jest pewne, jako autorka prasówek bezrobotną nie zostanę. Zapraszam.

1. Co nam się Duda publicznie objawi, to widać uśmiech i wylewające się z powłoki cielesnej wielkie samozadowolenie. Czy jest w stanie wyprowadzić go z równowagi list europejskich sędziów i prokuratorów, którzy proszą o rozwiązanie problemu TK zgodnie z zasadami demokracji? List bardzo grzeczny, ale jednocześnie bardzo krytyczny, mocny w rzeczowych argumentach. Ciekawe, czy uda się Dudzie wyjść ze swojej buty i arogancji, by wreszcie zrozumieć, że tkwi po uszy w ciemnej strony mocy. Ciekawe czy wreszcie wyrwie się Duda ze szponów swego partyjniactwa i wzleci jak gołębica pokoju i spokoju ponad głową prezesa i spółki. Pytania się mnożą, wątpliwości potęgują, a Duda trwa wciąż niezłomnie. Czy coś się zmieni? Czas pokaże.

2. Koniec wakacji się zbliża, to i Duda się nieco uaktywnił. Właśnie spędza wolny czas na Ukrainie, by wesprzeć swoim autorytetem Poroszenkę i wziąć udział w obchodach 25 rocznicy niepodległości Ukrainy. Ma być miło i twórczo. Będą rozmowy o współpracy, o wzajemnych relacjach, ciekawe, czy zahaczą o banderowców i Wołyń. A dla mnie ważne jest, czy wreszcie Duda ruszy swoje cztery literki i wpadnie na Litwę. Jak bowiem zauważyłam, prezydent PiSu bywa tylko tam, gdzie nie musi narażać się na trudne rozmowy, nie musi pracować nad rozwiązaniem konfliktu polsko jakiegoś tam. Jaki z tego wniosek? Duda jak delikatna roślinka, może funkcjonować i rozwijać swe talenta tylko w sprzyjających warunkach. Taka mimoza z niego.

3. ZNP wyliczył, że na skutek powrotu do edukacji PRL pracę może stracić ok 45 tysięcy nauczycieli. A ja widzę tutaj coś jeszcze, może dlatego, że od jakiegoś czasu jestem podatna na teorie spiskowe. Coś mi moja intuicja podpowiada, że to świetna okazja dla ministerki Zalewskiej, by zrobić czystkę wśród pedagogów. Dzięki temu bałaganowi będzie można wyeliminować nauczycieli „niepożądanych” pozostawiając tych, którzy chętnie pociągną pisowską retorykę historyczno obywatelską, wbijają w młode główki pisowska prawdę i uwielbienie prezesa. Ot, taka to strategia, bezboleśnie, niezauważalnie przeprowadzić swoje… A może się za bardzo rozbujałam w swojej fobii?

4. Solidarność w Kieleckich Kopalniach Surowców Mineralnych ma już dosyć pani Szydło, Ziobry i bajeczek z kampanii wyborczej. Nowa władza postawiła na czele KKSM nowego człowieka, który zasłynął tym, że kiedyś tam założył jakąś tam wspólnotę modlitewną. Ciosmak działa irracjonalnie, głupota goni głupotę i związkowcy mają już dosyć. Nawet wojewoda widzi, że łamane są tutaj prawa pracownicze. Problem polega jednak na tym, że nawet jeśli wywalą Ciosmaka, to kto go zastąpi? Kolejny pisowski „ekspert’? Będzie więc lepiej…?

5. A to ciekawostka. Rodzinka, która znalazła się na plakacie reklamującym projekt 500+ to najbliżsi radnego PiS Jarosława Porowskiego. Jakaż to piękna, uśmiechnięta, pełna wdzięczności fotka i słowa podziękowania dla Szydło, bo teraz to już będzie się im żyło lepiej i bezpieczniej, a dzieciaczki będą rosły silne, zdrowe, szczęśliwe. No to zajrzyjmy do kieszeni pana radnego. Wypasiona chata (180 m2) i działka o łącznej wartości 300 tys. zł. Oszczędności rzędu 35 tys zł i dwa samochody. Do tego działalność gospodarcza, pozwalająca nieźle żyć. A jeszcze niedawno słyszałam posłów PiS, nawołujących, by ci lepiej sytuowani zrezygnowali z 500+, bo państwo ledwo dyszy. Jeszcze niedawno szła ostra nagonka na Giertycha, że tyle ma kasy, a jeszcze po rządowe sięga. I co? Hipokryzja górą.

6. Samorządowcy biorą się do roboty. Zapowiadają wspólny, ogólnopolski protest przeciwko ponownej centralizacji. Podejrzewam, że brak wsparcia innych sił, w tym obywatelskich, stawia działania samorządów z góry na pozycji przegranej. Jedno jest pewne, przegrana samorządów to przegrana nas wszystkich, poza PiSem oczywiście, który potem będzie sobie spokojnie utrwalać autorytaryzm i ciągoty dyktatorskie prezesa.

*
Modne ostatnio hasło „Przeżyliśmy potop szwedzki, przeżyjemy i ten pisowski, obecny” niech nam towarzyszy każdego dnia. Niech nam się zakoduje w głowach i przeżyjemy, jestem pewna. Do jutra!

Źródło informacji
1. http://wyborcza.pl/1,75398,20590751,europejscy-sedziowie-pi…
2. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Na-Ukrainie-rozpocze…
3. http://wiadomosci.gazeta.pl/…/7,114883,20588154,ilu-nauczyc…
4. http://wyborcza.biz/…/1,148285,20589357,byl-ziobro-byla-szy…
5. http://www.newsweek.pl/…/500-plus-rodzina-radnego-pis-plaka…
6. http://wyborcza.pl/1,75398,20589065,samorzady-przeciw-wladz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.