18.10.2016

18.10.2016

Dodane przez

Autor: Tamara Olszewska

Zaczynam mieć smoleńską obsesję. Gdzie się nie ruszę tam kawałki tupolewa latają mi przed oczami, reżimowe media zachłystują się w zachwycie, że już, za chwilę Macierewicz udowodni zbrodnie, i wynaturzone wynurzenia rodzin smoleńskich, które gdzieś po drodze zgubiły chyba rozsądek i rozum. Jeśli dodamy do tego inne „reweacje” władzy prezesa i spółki to pozostaje nam tylko wziąć coś na uspokojenie i poczytać dzisiejszą prasówkę. Zapraszam 🙂
1. Jeszcze kilka lat temu odczuwałam ostrą traumę, związaną z katastrofą smoleńską. Dzisiaj jednak mam wielkie pokłady współczucia do rodzin ofiar tej katastrofy i zero empatii dla pozostałych, których nazywam rodzinami smoleńskimi. Ci ostatni zrobili wszystko, by tragedię zamienić w farsę, ból w szyderę, współczucie w śmiech, nieco gorzki, ale jednak śmiech. Dzisiaj produkowała się w TV Republika wdowa po panu Kochanowskim, rzeczniku. Błysnęła typowo, bardzo po „pisowsku”. Coś tam przebąknęła o głupocie, oczywiście nie jej i zwolenników zamachu. Miała pretensje, że politycy włączają się do sporu o ekshumację i wskazywała winnych. Biedna kobieta, aż tak jej się marzy spektakularna śmierć męża, że jest gotowa na wszystko, byle uznano to za zbrodnię. Czy można poważnie traktować takie wynurzenia? Psychoanalityk na gwałt potrzebny!!!
2. Ależ musi się czuć rozczarowany Krzysztof Jurgiel, kolejny geniusz w rządzie Szydło. Kiedy padły konie w Janowie Podlaskim prawie z pianą na ustach widział winę „osób trzecich”, żądał śledztwa i ukarania winnych. A tutaj taki pech. Właśnie prokuratura umorzyła dochodzenie, bo wszelkie znaki na niebie i ziemi pokazują, iż nikt nie dobił koników. I co teraz panie Jurgiel? Raczy pan przeprosić podejrzanych, czy wymyśli nową teorię spiskową, której głównym podejrzanym będzie tym razem Donald Tusk.
3. W Gdańsku uroczyste obchody 30 lecia Trybunału Konstytucyjnego. Przybyli goście z różnych stron Europy, z UE, KW, zabrakło tylko polskich władz. Nie miałam pojęcia dlaczego, ale Gowin mi wszystko ślicznie wytłumaczył. Po pierwsze to wina profesora Rzeplińskiego. Po drugie, TK jest be. Po trzecie TK jest zmanipulowany. No rzeczywiście, tak uczciwa, krystalicznie czysta, sprawiedliwa i dobra władza nie może sankcjonować swoją obecnością przewałki i beznadziei, jaką jest obecny TK. Wszystko więc jasne, tylko jakoś trudno mi wpaść w podziw i pełną akceptację. Cóż, jeśli rząd jest jak nierząd to praworządność leży na obie łopatki. Tyle w temacie.
4. Wielka smuta i obraza zapanował w Polsce. Ukraina nie chce puścić u siebie filmu „Wołyń”. Pewnie powiem coś bardzo niepopularnego, ale co tam. Będę odważna. Nie dziwię się właściwie takiej decyzji władz ukraińskich. Wciąż nie mamy wypracowanych porozumień historycznych, wciąż i Ukraina, i my mamy problem z akceptacją własnych „czarnych kart”. Jestem ciekawa, co by było, gdyby w Polsce miał polecieć jakiś film o Banderze, który dla wielu Ukraińców jest bohaterem, czy rosyjska produkcja o losach jeńców po wojnie polsko bolszewickiej. Ten film powinien być ukoronowaniem dialogu między nami, wypracowanym wspólnym stanowiskiem w tak drażliwych kwestiach, a nie początkiem, wstępem do rozmów. Zamiast więc się wkurzać, może warto wreszcie popracować nad zbliżeniem stanowisk, obgadaniem trudnej przeszłości, a nie tak od razu, z grubej rury. Przypomnijmy sobie nasze reakcje chociażby na Idę czy Pokłosie, a od innych wymagamy zrozumienia?
5. Zabawa Macierewicza i jego chłopców z podkomisji smoleńskiej nieźle już nas kosztuje. Tegoroczny budżet przewiduje ok 4 mln zł plus 2,2 mln zł na wynagrodzenie. Ponoć to i tak za mało, więc musimy się liczyć, ze kwota ta sporo urośnie. Nie ma to, jak spełniać kaprysy władzy za pieniądze obywateli.
*
Śmiechu mi trzeba, na te dziwne czasy. Śmiechu zdrowego jak źródlana woda – bo tylko śmiech pozwala nam zachować zdrowie emocjonalne i w miarę stabilną, nie skażoną pisowskim wirusem, psychikę. Do jutra 🙂
Źródło informacji
1. https://www.wprost.pl/…/Chamstwo-i-panswinizm-Wdowa-po-zmar…
2. http://www.fakt.pl/…/klacze-w-janowie-padly-z-przyc…/clc6wwl
3. http://opole.wyborcza.pl/…/1,35114,20850292,jaroslaw-gowin-…
4. http://www.tvp.info/…/ukrainskie-msz-blokuje-pokaz-wolynia-…
5.http://wiadomosci.gazeta.pl/…/7,114871,20850646,podkomisja-…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.