Lityński: KOD jest nadzieją polskiej demokracji

Lityński: KOD jest nadzieją polskiej demokracji

Dodane przez

12 lutego br. gościł w Krośnie Jan Lityński, opozycjonista z czasów PRL. Cieszył się, że powstał ruch społeczny, który broni demokracji w Polsce.

Jan Lityński to polityk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, w latach 2010–2015 doradca prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Był działaczem KOR i Solidarności. W stanie wojennym internowany. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W 1989 r. został posłem z ramienia Komitetu Obywatelskiego, a następnie Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim (2006) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (2008) Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.

Podczas spotkania z mieszkańcami Krosna gość próbował diagnozować obecną sytuację polityczną i odpowiadał na pytania publiczności.

Przez ostatnie kilka lat ton w debacie publicznej nadawała myśl pisowska. Natomiast druga strona była kompletnie bierna. To była apolityczna magma. A oni byli dobrze przygotowani – Kluby Ronina, Kluby Gazety Polskiej, wyjazdy, spotkania, manifestacje. Wydawało się, że partie polityczne załatwiają wszystko. Ale nie. Dziś mamy nowa sytuację. KOD jest przeciwieństwem tego, co było. KOD jest typowym ruchem społecznym. Jest odpowiedzią na bezruch poprzednich lat. KOD jest nadzieję polskiej demokracji – powiedział Jan Lityński.

W spotkaniu, które zorganizował Komitet Obrony Demokracji w Krośnie, uczestniczyło ok. 50 osób.

Fot. Tomasz Przybysz / KOD Krosno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.